Pohybové kurzy Archivy - DK Akord Ostrava
Kurzy - Pohybové kurzy

Pohybové kurzy

Dopřejte si čas sami na sebe. Díky návštěvě pohybových kurzů si udržíte skvělou formu i psychickou pohodu. Cvičení probíhá pravidelně ve cvičebním sále v 1. patře. Ceník kurzů a možnost platby najdete ZDE.

Pohybové kurzy Úterý

16:30
začínáme 4/24

Cvičení pro děti v akrobatických hamakách – uzavřený kurz

Lektorka: Kateřina Poláchová
Délka lekce: 70 minut
Začátek kurzu: 2. 4. 2024
Konec kurzu: 4. 6. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)

Kurz je určen všem dětem od 7 let bez ohledu na fyzickou zdatnost a předchozí zkušenosti. Děti se na kurzu naučí ovládat síť, cvičit v ní bezpečným způsobem a sestavovat cviky do krátkých sestav. Každá lekce trvá 70 minut a je sestavena z krátké rozcvičky, samotného cvičení. Na konci k9urzu si děti pro rodiče připravují krátké vystoupení.

Výhody uzavřeného kurzu.:

 • Důvod č. 1: Naučíte se cvičit opravdu správně. Základní cviky se pořádně a trpělivě vysvětlují, protože je na to prostor a čas.
 • Důvod č. 2: Pokud jste začátečník, můžete se na otevřených lekcích ztrácet, cítit se nepříjemně, že zdržujete, když Vás cvičitelka opravuje nebo za Vámi musí jít, aby Vám pomohla. To v kurzu nehrozí, všichni jsou začátečníci a nejistota z cvičení je samozřejmá.
 • Důvod č. 3: Pokud jste pokročilý, začnou Vás po několika lekcích opravdu nudit opakující se výklady o tom, co je to spodní opasek, jak se jde do opice a jak se nabírá síť. Stihne se více cvičit, méně mluvit a opravdu si užít pravý pohyb v síti.
 • Důvod č. 4: Cvičitelka Vás bude znát. Bude znát Vaše jméno, slabosti i preference.
17:00

Pilates pro zdravé pánevní dno

Lektorka: Vlasta Gazdová
Délka lekce: 50 minut
Začátek kurzu: 13. 2. 2024
Konec kurzu: 18. 6. 2024
Necvičíme: 27. 2. 2024
Cena permanentky: 1 980 Kč (18 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 140 Kč

U tohoto cvičení se posilují  především jemné svaly a vazivové struktury, jež v průběhu života či následkem porodů a pooperačních stavů ochably.

Jedná se o jednoduché cviky, které jsou prováděny pomalu, důraz je kladen na kvalitu provedení cviku a na práci s dechem. 

Kurzy jsou určeny jak pro ženy, tak i pro muže všech věkových kategorií. Zkrátka pro všechny, kteří se nechtějí na stáří trápit s inkontinencí, s nemocnou prostatou a v neposlední řadě i bolavými zády. Posílené pánevní dno je rovněž základem pro spokojený partnerský život.

V prvních lekcích kurzu začínáme s lehčími cviky a postupně se zvyšuje intenzita cvičení tak, abychom vaši návštěvu mohli očekávat i v příštích lekcích.

17:30

SM systém – zdravá záda

Lektorka: Alena Kaňuková
Délka lekce: 60 minut
Začátek kurzu: 9. 1. 2024
Konec kurzu: 12. 3. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 170 Kč

SM je zkratka Stabilizace + Mobilizace páteře.

SM systém je originální metoda, jak léčit poruchy páteře, ale hlavně jak jim předcházet dostatečnou regenerací. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů (kyčelní, kolenní, ramenní a klenby nožní).

Spirální stabilizace zvětšuje meziobratlové prostory, dává meziobratlovým kloubům pohyblivost, odstraňuje blokády. Páteř se regeneruje a léčí. Hlavní zásadou léčby a prevence bolestí zad je aktivní relaxace vertikál aktivací spirálních svalových řetězců. Vlivem svalových spirál se páteř protahuje, výhřez disku má možnost se vstřebat a přestává utlačovat či dráždit kořenové nervy.

Dovoluje posílit svaly ochablé a uvolnit svaly přetížené. Trakční síla cviků dovolí důkladné protažení páteře a regeneraci meziobratlových plotének tak, jak to doposud neumožňuje žádná jiná metoda. Díky aktivaci spirálního zřetězení svalů se páteř napřimuje, odstraňuje se vadné držení těla, rovnají se kulatá záda, napřimuje předsazený (želví) krk, upravuje se předsazení ramen (protrakce ramene), zpevňuje nožní klenba plochých nohou, zlepšuje postavení palce nohy (hallux valgus), zeštíhluje pas a zpevňuje břicho.

Cvičí se pomocí speciálních lanových gum. Cvičení lze provozovat v každém věku.

17:30

Jóga pro začátečníky

Lektorka: Lenka Travinská
Délka lekce: 80 minut
Začátek kurzu: 6. 2. 2024
Konec kurzu: 4. 6. 2024
Cena permanentky: 2 160 Kč (18 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 160 Kč

Jóga pro začátečníky má za cíl přiblížit toto blahodárné cvičení co nejširšímu možnému okruhu lidí a vést hodinu tak, aby ji zvládl téměř každý, a aby si mohl postupem času uvědomit, jaký typ praxe mu nejlépe vyhovuje a co by chtěl dále rozvíjet.

Jóga pro začátečníky je vedena v klidném tempu a vždy se cvičí nenáročné, zejména průpravné cviky s kratší výdrží. Každý cvičí s ohledem ke svým potřebám a schopnostem. Cvičení je více protahovací se zařazením dechových technik. Každá lekce je zakončena uvolňující relaxací.

Při cvičení nám v počátku praxe, či při různých zdravotních omezeních budou pomáhat pomůcky – bloky, destičky, pásky, deky, stěna… Pomůžou nám zacvičit si pozice tak, abychom si neubližovali a současně si je dokázali užít, procítit a čerpat jejich benefity.

Pro koho je cvičení vhodné

Cvičení pro začátečníky je určeno lidem, kteří s jógou teprve začínají, nebo si nejsou jistí svou fyzickou kondicí a mají obavy, jestli to zvládnou. „Bez obav!“. Každý totiž cvičí dle svých možností. Velikou chybou bývá přílišné usilování a přepínání vlastních sil. V józe platí jednoznačně, že méně, bývá více!

V případě zdravotních potíží je důležité o nich informovat lektora.

Co si obléct Ideální je lehčí oblečení, které vás nebude nijak omezovat v pohybu a budete se v něm cítit pohodlně a dobře. Cvičíme naboso, pokud Vám bývá zima na nohy, můžete mít i ponožky. Na relaxaci máme u nás k dispozici deky na přikrytí a na cvičení podložky.

18:00
začínáme 2/2024

QiGong [:čchi-kung:]

Lektor: Luděk Růčka
Délka lekce: 80 minut
Začátek kurzu: 20. 2. 2024
Necvičíme: 13. 2. a 5. 3. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 170 Kč

QiGong pomáhá udržovat a zlepšovat zdraví, kondici, snižuje krevní tlak, navozuje duševní klid a rovnováhu.

Jedním z prvotních základních principů cvičení QiGong je uvolnění těla, zbavení se návykového napětí a postupného budování Qi v těle. Nejdříve je však třeba tělo protáhnout, uvolnit a otevřít. Budeme se věnovat nejen metodám postoje a cvičení QiGong, ale i strečinku, protahování a speciálním cvikům na stabilizaci trupu.

Náplň cvičení (sestava pěti elementů)

 • rozcvička
 • základní statický postoj Wuji
 • uvolňování těla
 • práce s Myslí
 • práce s Dechem
 • sestava WuXing QiGong (sestava Pěti elementů)

Cvičení je vhodné pro kohokoliv, pro úplné začátečníky, přesto – opakování je matkou moudrosti a kultivace – proto zveme i všechny zkušenější.

19:00

Jóga ve vzduchu mírně pokročilí

Lektorka: Alena Kaňuková
Délka lekce: 75 minut
Začátek kurzu: 9. 1. 2024
Konec kurzu: 12. 3. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 170 Kč

Cvičení v síti, jóga bez gravitace, létací jóga, jóga hlavou dolů, fly jóga je relativně nový, moderní a zároveň netradiční cvičební systém, využívající pro cvičení speciální závěsnou síť z leteckého hedvábí.

Základní principy cvičení vycházejí nejen z jógy, ale i z pilates, poznatků fyzioterapie a cirkusových triků. Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, i pro osoby bez pohybových zkušeností. Během cvičení se pracuje s váhou vlastního těla, což pozitivně ovlivňuje rozvoj síly, především středu těla. Hluboký stabilizační systém je velmi důležitý pro ekonomickou a efektivní funkci pohybového aparátu. Cvičení ovlivňuje rozvoj flexibility, kdy se protahují zkrácené svaly a uvolňuje se v nich napětí. Síť odlehčuje zátěž na klouby a umožňuje dekompresi páteře a tím mírní bolesti pohybového aparátu. Cvičení podporuje kloubní pohyblivost, hbitost, odbourání stresu a posílení psychiky.

Pozitivní je také ovlivnění žilního návratu krve z oblasti nohou směrem k srdci a podpora prokrvení mozku u pozic hlavou dolů. Cvičení je možné zjednodušit nebo ztížit pomocí nastavení sítě do nízkého nebo vysokého závěsu.

19:00

Zdravá záda

Lektorka: Lenka Smolíková
Délka lekce: 60 minut
Začátek kurzu: 6. 2. 2024
Konec kurzu: 4. 6. 2024
Cena permanentky: 2 000 Kč (18 lekcí)

Bolesti zad a jsou velmi nepříjemné, omezují nás a potýká se s nimi téměř každý napříč generacemi.

Cvičení pro mobilitu a kondici vaší páteře a kloubů, které vychází z nejnovějších poznatků moderní fyzioterapie, jógy a pilates.

Hlavní náplní lekce je odstranění bolesti zad, mobilizace kloubů, protažení zkrácených a posílení oslabených svalů zad a břicha. Při cvičení zapojujeme důležité svalové skupiny, zpevňujeme tělo a podporujeme jeho ohebnost.

Zdravotní výhody:

Odstranění špatných pohybových návyků a uvolnění zablokovaného svalstva. Zlepšení ohebnosti kloubů a flexibility celého těla. Úleva od každodenního stresu a úzkostí způsobených bolestmi. Lekce jsou vedeny pod dohledem zkušené fyzioterapeutky, která vás provede jednotlivými cviky na záda a dohlédne na jejich správné provádění.

Pohybové kurzy Středa

17:30

Pilates + jóga pro zdravá záda

Lektorka: Alena Kaňuková
Délka lekce: 60 minut
Začátek kurzu: 10. 1. 2024
Konec kurzu: 13. 3. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 170 Kč

JÓGA PRO ZDRAVÁ ZÁDA

Pokud vás trápí bolest bederní části páteře z přílišného posedávání, případně i postávání v práci, cítíte, že ztrácíte hybnost a pružnost těla či byste jen rádi kompenzovali vrozené vady páteře, může být jóga výbornou terapeutickou pomůckou. Tyto lekce mají především preventivní charakter, a v žádném případě bychom jimi neměli nahrazovat odbornou rehabilitaci. Platí tedy, že pokud vás trápí bolest beder či zad obecně z přílišného posedávání, případně i postávání v práci, pak je jóga výborný pomocník.

18:00

Pilates

Lektorka: Kristýna Pláčková (Stupková)
Délka lekce: 50 minut
Začátek kurzu: 7. 2. 2024
Konec kurzu: 19. 6. 2024
Cena permanentky: 1 980 Kč (18 lekcí)
Necvičíme: 1. 5. a 8. 5. 2024
Cena jednorázového vstupu: 140 Kč

Pilates – procvičí celé tělo od hlavy až k patě. Při tomto cvičení si budete dávat pozor na těchto šest základních principů a to:

 • 1. Dýchání – správné dýchání okysličuje krev a podporuje krevní oběh,
 • 2. Koncentrace – soustředění je jedním z nejdůležitějších prvků Pilatesovy metody
 • 3. Kontrola – každý pohyb by měl být pečlivě promyšlený a naplánovaný
 • 4. Centrum – každý cvik se zaměřuje na posílení pevného středu těla
 • 5. Přesnost – zvyšuje účinky každého cvičení
 • 6. Plynulost – je jedním z principů, které odlišují metodu Pilates od ostatních cvičebních technik

Každý cvik je zaměřen na jiný sval, budete mít krásné dlouhé svaly, protaženou a pohyblivou páteř bez bolestí, chce ale toto cvičení provádět 2x až 3x týdně. 

19:00

SM systém – zdravá záda

Lektorka: Alena Kaňuková
Délka lekce: 60 minut
Začátek kurzu: 10. 1. 2024
Konec kurzu: 13. 3. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 170 Kč

SM je zkratka Stabilizace + Mobilizace páteře.

SM systém je originální metoda, jak léčit poruchy páteře, ale hlavně jak jim předcházet dostatečnou regenerací. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů (kyčelní, kolenní, ramenní a klenby nožní).

Spirální stabilizace zvětšuje meziobratlové prostory, dává meziobratlovým kloubům pohyblivost, odstraňuje blokády. Páteř se regeneruje a léčí. Hlavní zásadou léčby a prevence bolestí zad je aktivní relaxace vertikál aktivací spirálních svalových řetězců. Vlivem svalových spirál se páteř protahuje, výhřez disku má možnost se vstřebat a přestává utlačovat či dráždit kořenové nervy.

Dovoluje posílit svaly ochablé a uvolnit svaly přetížené. Trakční síla cviků dovolí důkladné protažení páteře a regeneraci meziobratlových plotének tak, jak to doposud neumožňuje žádná jiná metoda. Díky aktivaci spirálního zřetězení svalů se páteř napřimuje, odstraňuje se vadné držení těla, rovnají se kulatá záda, napřimuje předsazený (želví) krk, upravuje se předsazení ramen (protrakce ramene), zpevňuje nožní klenba plochých nohou, zlepšuje postavení palce nohy (hallux valgus), zeštíhluje pas a zpevňuje břicho.

Cvičí se pomocí speciálních lanových gum. Cvičení lze provozovat v každém věku.

19:00

Yoga Therapy

Lektorka: Kristýna Pláčková (Stupková), dočasně zastoupena Marií Holain
Délka lekce: 50 minut
Začátek kurzu: 7. 2. 2024
Konec kurzu: 19. 6. 2024
Necvičíme: 1. 5. a 8. 5. 2024
Cena permanentky: 1 980 Kč (18 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 140 Kč

Jeden z mnoha benefitů praktikování jógy, a tedy pranajámy, ásan a meditace má významný vliv na nervový systém, který funguje zcela autonomně. Jóga nám umožňuje přepnout do parasympatiku a tím pádem uvolnit přebytečné napětí, zklidnit roztěkané myšlenky, zlepšit trávení, vylučovaní, prokrvení a odpoutat se od stresu.

Mimo jiné nám ásany čili jógové pozice umožní rozpohybovat tělo, posílit velké svaly i svaly hlubokého stabilizačního systému, stabilizovat nebo zmobilizovat klouby.

 Ásan je mnoho, každý si najde svoji oblíbenou a nezaleží na věku. Každá ásana se dá také upravit, vypodložit, změnit, aby danému praktikantovi přinesla co nejvíce benefitů.

Pohybové kurzy Čtvrtek

10:00

Dopolední relaxační cvičení

Lektorka: Eliška Kandusová
Délka lekce: 60 minut
Začátek kurzu: 22. 2. 2024
Konec kurzu: 20. 6. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (18 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 140 Kč

Vhodné nejen pro starší věkové kategorie, pro udržení si fyzické kondice a duševní pohody. Stáří je spojováno se snížením síly, zhoršením rovnováhy, pohyblivosti a pružnosti.

Do cvičení zapojujeme i velké míče. Při cvičení na velkých míčích dochází k aktivaci tzv. hlubokého stabilizačního systému (HSS), který se podílí na koordinaci našeho těla. Tento systém zahrnuje hluboké vrstvy svalů šíjových, zádových, pánevní dno – svaly, které zajišťují správné držení těla a drží páteř ve správné poloze. Stabilizace páteře je umožněna díky balančním pozicím, kterými neustále aktivujeme svalstvo celého těla. Udržováním nestabilních pozic na balančních pomůckách se cvičení stává svalově náročnější a také efektivnější.

17:00
nový kurz

Jóga ve vzduchu začátečníci

Lektorka: Kateřina Poláchová
Délka lekce: 80 minut
Začátek kurzu: 18. 4. 2024
Ukončení kurzu: 20. 6. 2024
Cena permanentky: 1 500 Kč (10 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 170 Kč

Jóga ve vzduchu – (cvičení v síti, jóga bez gravitace, létací jóga, jóga hlavou dolů, fly jóga) je relativně nový, moderní a zároveň netradiční cvičební systém, využívající pro cvičení speciální závěsnou síť z leteckého hedvábí. Základní principy cvičení vycházejí nejen z jógy, ale i z pilates, poznatků fyzioterapie a cirkusových pozic ze závěsné akrobacie.

O kurzu

Cvičení je vhodné pro všechny věkové kategorie, i pro osoby bez pohybových zkušeností.

Během cvičení se pracuje s váhou vlastního těla, což pozitivně ovlivňuje rozvoj síly, především středu těla. Hluboký stabilizační systém je velmi důležitý pro ekonomickou a efektivní funkci pohybového aparátu.

Cvičení ovlivňuje rozvoj flexibility, kdy se protahují zkrácené svaly a uvolňuje se v nich napětí. Síť odlehčuje zátěž na klouby a umožňuje dekompresi páteře a tím mírní bolesti pohybového aparátu. Cvičení podporuje kloubní pohyblivost, hbitost, odbourání stresu a posílení psychiky. Pozitivní je také ovlivnění žilního návratu krve z oblasti nohou směrem k srdci a podpora prokrvení mozku u pozic hlavou dolů.

Cvičení je možné zjednodušit nebo ztížit pomocí nastavení sítě do nízkého nebo vysokého závěsu.

Co na sebe

Pohodlné legíny, tričko (doporučuje se s dlouhým rukávem a přiléhavé, volný oděv se může zaplést do sítě), popř. body. Cvičí se na boso nebo v protiskluzových ponožkách.

Na lekci nejsou povoleny žádné prstýnky, řetízky, hodinky a další doplňky, které by mohly způsobit poškození sítí.

18:00

Pilates s fyzioterapeutkou

Lektorka: Kristýna Trnavská
Délka lekce: 50 minut
Začátek kurzu: 8. 2. 2024
Konec kurzu: 13. 6. 2024
Cena permanentky: 2 100 Kč (19 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 140 Kč

Pilates je využíván při rehabilitaci, fyzioterapii, ve fitness centrech, i jako doplněk pro vrcholové sportovce. Jestliže se cviky vykonávají správně pod dohledem vyškoleného instruktora, dostaví se výsledky a může se odstranit větší část počínajících a často i chronických bolestí. Pohyby jsou kontrolované, žádné přepínání, prudké trhání a švihy, které mohou poškodit svaly a vazy. Cvičební program formuje a zpevní choulostivé partie kolem pasu, boků, hrudníku, dokonce zmenší tukové polštářky, formuje krásné, dlouhé svaly na nohách, zlepšuje držení těla a učí správnému dýchání.

Některé cviky se budou ze začátku zdát „příliš těžké“, končetiny se budou chvět, bude vás bolet za krkem, bude se Vám chtít cvičení přerušit či ukončit, někdy se objeví i mírné křeče. To vše jsou příznaky, které upozorňují na nerovnováhu (dysbalanci) svalových skupin ve Vašem těle, nedostatek síly, koordinace, flexibility. Díky Pilates metodě můžete všechny tyto příznaky trvale odstranit.

K odstranění svalové dysbalance jsou třeba čtyři kroky:

 • Protáhnout zkrácené (posturální) svaly, např. prsní, horní část trapézu, biceps, lýtka, zadní strana stehna a další
 • Posílit ochablé (fázické) svaly, např. mezilopatkové, břišní, tricepsy, přední stranu stehen, a to nejen pohybující se svaly na povrchu, ale hlavně vnitřní, hluboko uložené svaly
 • Upravit všechny odchylky od správného držení těla, např. zakulacená ramena, vystouplé lopatky, podsazenou nebo naopak vystrčenou pánev
 • Zpevnit střední část těla
18:15

Body form/stretch

Lektorka: Katy
Délka lekce: 70 minut
Začátek kurzu: 14. 3. 2024
Konec kurzu: 20. 6. 2024
Cena permanentky: 1 800 Kč (18 lekcí)
Cena jednorázového vstupu: 160 Kč

První polovina lekce bude zaměřena na Fitness – formování těla: na cvičení s vlastní váhou, ale také na nejrůznější pomůcky jako je např. gym ball, over ball, bosu, jednoručky, gumičky, lekce zaměřená na nohy, zadek, břicho, zdravá záda, pánevní í dno, popř. lekce zaměřená na Tabatu – tzv. fit mix.

Druhá polovina lekce bude zaměřena na Strečink – na protažení těla: bude obsahovat prvky jógy, prvky flexibilního cvičení se zacílením na pružnost a na prevenci únavy od bolesti. Cílem bude také zvýšení celkové kloubní mobility a pohyblivosti těla.

Na této hodině si tedy nejen pořádně zaposilujete, ale také se krásně protáhnete a zrelaxujete. Každá lekce bude jiná s ohledem na složení a přání klientů.